Még mindig Görögországra figyel egész Európa, de már közel lehet a krízis csillapodása. Hónapok után kezdi belátni a görög vezetés, hogy nem fog menni a hitelezõkkel való viaskodás és az államcsõd elkerülése egyidejûleg. Sokáig feszítették Alekszisz Cipraszék a húrt, de az EU kitart a feltételei mellett, ezúttal Görögország is kénytelen lesz teljesíteni annak érdekében, hogy megõrizze fizetõképességét.
A hitelminõsítõk is jó esélyt látnak egy megegyezésre, de ugyanakkor a görögök törlesztésének akadozására is figyelmeztetik a befektetõket, egyelõre nem fogják borítékolni az államcsõdöt ha nem sikerül törleszteni határidõre az IMF felé. Az viszont árnyalja a problémát, hogy ha júniusban végre sikerülne is megállapodni a második mentõcsomagról, õsszel újra annyit kéne törleszteni, hogy ismét kiürülhet a kassza, így esedékessé válik a harmadik csomag is, a megegyezés csak átmenetileg enyhítene a mizérián. Többször is felmerült Grexit fogalom, azaz a görögök kilépése az eurózónából, amelyet az IMF vezérigazgatója is lehetségesnek tart. Christine Lagarde ugyanakkor azt is hozzátette, hogy ez a szcenárió nem lesz sétagalopp az euróövezet számára. Ezzel a mondattal a hatalmasra duzzadó, megközelítõleg 240 milliárd eurós hitelállomány vissza nem fizetése következtében indulható bankcsõd-lavinára célzott.
Nagy-Britanniának is megingott az EU-val szembeni bizalma, bár ez fõként a bevándorlási kérdés miatti nézeteltérés okán alakult ki. David Cameron brit miniszterelnök egy különleges státuszt szeretne kivívni maguknak az unión belül, és a szabad munkaerõ áramlás korlátozásával kapcsolatos reformokat sürget. Kilátásba helyezte, hogy amennyiben zárt ajtókra talál a kezdeményezéseivel, akkor népszavazást indítványoz a brit választókkal az EU-s tagságról. Erre reflektálva Angela Merkel nem látja elképzelhetetlennek az EU mûködésérõl szóló szerzõdés módosítását a britek uniós tagságának megtartásáért. Hangsúlyozta azonban a német kancellár, hogy a munkaerõ szabad áramlásának elve nem megkérdõjelezhetõ, de a szociális ellátórendszer juttatásaival való visszaélés lehetõségének kiküszöböléséhez sor kerülhet intézkedésekre. A görögökhöz hasonlóan nem érdeke egyik félnek sem a viszonyok lazítása, de a problémákat mindenképpen kezelni kell.
DAX Index
A német DAX index hosszabb távú emelkedése nem tört meg a jelenlegi korrekcióval, csupán érintésre került a világoskékkel berajzolt emelkedõ trendcsatorna alsó támasz szintje. Május végén már úgy tûnt, hogy folytatódásnak indul a DAX index emelkedése, de a trendcsatorna közepénél elfogyott a lendület és ismét elérte az árfolyam a 11 300 eurós támasz szintet. A további esésekhez a jelenleginél jóval nagyobb lendület lenne szükséges, számos jelentõs támasz szintet kéne letörni az árfolyamnak – ez azonban egyelõre nincs benne a német részvényindex mozgásában. A Stochastic is éppen elérni készül az alsó extrém szintjét, ahonnan könnyen vételi szignál alakulhat ki, ami a felpattanás valószínûségét növelné.
Greece20 Index
Egyelõre úgy tûnik, hogy kieste magát a görög tõzsdeindex, ami nem meglepõ a lefelezõdés után. Az esõ trend oldalazásba kezd átfordulni, de még mindig extrém kockázatokkal kell számolnunk, többváltozós a forgatókönyv. Kivárás figyelhetõ meg jelenleg a görög részvényindex ármozgásában, amelyet jól tükröz az RSI indikátor és a Stochastic is. Az oldalazásnak is a közepénél állt be az index mozgása, így biztonságosabb a partvonalról szemlélni az eseményeket.
FTSE 100
Igen jelentõs ellenállási zóna leküzdésével próbálkozik a londoni tõzsdeindex árfolyama. A kitörés már megvalósult, de jelentõsen még nem tudott elszakadni attól a szinttõl, amely már 2013-ban is megállította a Futsee emelkedését és amelynek áttörésével tavaly számos esetben próbálkozott eredménytelenül a tõzsdeindex árfolyama. Az eddigi ellenállás már támasszá alakult át, amely az RSI indikátoron is megfigyelhetõ. Egyelõre még kérdõjeles hogy fals kitörésrõl van-e szó, vagy csak egy hosszabb visszatesztet láthatunk, a következõ idõszak mozgásainak fõ irányára a kitörés utáni oldalazásból való elmozdulás adhatja meg a választ.